1. ZASADY UDZIELANIA AMBULATORYJNYCH ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH:


Świadczenia lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej udzielane są bezpłatnie:
- pacjentom, którzy dokonali wyboru lekarza POZ poprzez złożenie stosownej deklaracji (druk dostępny w zakładce do pobrania lub w rejestracji poradni). Deklarację można też wypełnić automatycznie podając kartę NFZ w Centrum Medycznym Św.Marcina. Prosimy o podpis pod wyborem lekarza i pielęgniarki POZ, prosimy nie dokonywać wyboru położnej środowiskowej, gdyż nasza Poradnia nie zakontraktowała z NFZ usług położniczych. (Informacja o położnych współpracujących z naszą poradnią dostępna jest w rejestracji Poradni)
- innym osobom:
przebywającym czasowo na terenie gminy Skoczów a posiadającym deklaracje do lekarzy POZ w miejscu swojego stałego zamieszkania, poza województwem śląskim lub poza gminami sąsiadującymi z gminą Skoczów.
Pacjent może 3-krotnie w roku kalendarzowym bezpłatnie dokonać zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiany lekarza POZ pacjent dokonuje wyłącznie poprzez złożenie deklaracji u nowego lekarza POZ , którego sobie wybrał.
Nie jest wymagane wypisanie się przez pacjenta od lekarza POZ , do którego był wcześniej zadeklarowany. Dokumentacja medyczna zostaje przechowywana w miejscu jej sporządzania i pacjent ma prawo do wglądu w dokumentację, może wykonać jej kopię lub odpis zgodnie z cennikiem dostępnym w poradni.
Nocną i świąteczną opiekę zdrowotną sprawuje Ambulatorium Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego w Skoczowie, przy ul. Krzywej 4 tel. 33 854 59 99
Świadczenia udzielane są w dni robocze w godzinach 18:00-8:00 oraz w soboty, niedziele i święta oraz dni ustawowo wolne od pracy całodobowo. Zgłoszenia wizyt domowych przyjmowane są telefonicznie pod numerem 33 854 59 99 lub 999 lub 112.


2. SZCZEPIENIA OCHRONNE:


W poradni znajduje się Punkt Szczepień, gdzie można skorzystać z szerokiej oferty szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży, jak również szczepień profilaktycznych dla dorosłych (szczepienia przeciw grypie, WZW typu B itp.).
Dzięki powszechnemu zastosowaniu szczepień, w znacznym stopniu ograniczono występowanie wielu groźnych chorób wywoływanych przez bakterie i wirusy (gruźlica, błonica, choroba Heinego-Medina, ospa prawdziwa, odra - pojawiają się w Polsce ogniska odry z powodu zaniechania szczepień przeciwko tej chorobie).
Uodpornienie czyli podanie szczepionki doustnej lub podskórnej/domięśniowej wykonujemy zgodnie z kalendarzem szczepień, który co roku jest uaktualniany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Oprócz szczepień obowiązkowych proponujemy rodzicom dodatkowe szczepienia, zalecane. Polecamy zwłaszcza szczepionki skojarzone (podawanym w jednym zastrzyku np. Pentaxim). Szczególnie polecamy szczepionki przeciw Pneumokokom (Prevenar 13) skoniugowana szczepionka przeciwko 13 antygenom bakteryjnym i Meningokokom (Nimenrix) skoniugowana przeciwko meningokokom grupy A, C, W, Y oraz menigokokom grupy B np: Bexero i Trumemba, które mogą doprowadzić do zagrażających życiu chorób.
Warto także zabezpieczyć nasze pociechy przeciw zakażeniom wywoływanym przez Rotawirusy, które nieuchronnie prowadzą do biegunki niemowląt i konieczności leczenia szpitalnego. Polecamy tu:
Rotarix (dzieciom od 6 tyg życia do 24 tyg.życia). Warto także poddać się szczepieniu przeciwko ospie wietrznej (Varilrix) oraz
p- krztuścowi (Boostrix)- młodzież w wieku 19 lat zamiast dawki przypominającej Td.
Dla nastolatek w wieku gimnazjalnym ale przed inicjacją seksualną polecamy szczepionkę o udowodnionym skutecznym działaniu przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wywołującego raka szyjki macicy (Silgard).
Szczególnie zachęcamy do szczepień przeciwko grypie.
Jest to szczepienie zalecane:
- przewlekle chorym (na astmę, cukrzycę, niewydolność serca, niewydolność oddechową, niewydolność nerek),
- wszystkim osobom w wieku powyżej 55 lat,
- ze względów epidemiologicznych: pracownikom ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu oraz innym osobom narażonym na kontakty z dużą liczbą ludzi.
Szczepienie przeciwko grypie ważne jest przez rok, ze względu na coroczną aktualizację składu szczepionki przez WHO.
Wszystkie wyżej wymienione szczepionki są dostępne w punkcie szczepień, prosimy jednak o wcześniejsze zgłaszanie chęci zakupu szczepionki zalecanej, by upewnić się czy dana szczepionka jest dostępna . Zapraszamy na stronę z cennikiem (w zakładce do pobrania), gdzie podane są ceny szczepionek.
Wszelkie informacje na temat oferty szczepień, w naszej Poradni uzyskacie Państwo pod numerem telefonu 505 149 425.
Obowiązujący kalendarz szczepień – znajdziecie Państwo w zakładce do pobrania.


3. PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA:


Program kierowany jest do osób, u których nie została rozpoznana choroba układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu) i które nie korzystały z takiego programu w ciągu ostatnich pięciu lat.
Roczniki objęte tym programem w 2019 roku: 1974, 1969, 1964, 1959, 1954.
W ramach programu zapraszamy na bezpłatne badania krwi w kierunku poziomu cukru oraz cholesterolu z rozbiciem na poszczególne frakcje. Badania wykonujemy w poniedziałki, środy i piątki w gabinecie zabiegowym. Przed badaniem należy być na czczo.
Serdecznie zapraszamy. Kolejna szansa pojawi się dopiero za 5 lat.


4. Program wczesnego wykrywania
reumatologicznego zapalenia stawów RZS:


Celem programu jest jak najszybsze wyselekcjonowanie pacjentów z podejżeniem RZS, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie i zapobiec trwałym następstwom, w ciągu kliku dni pacjent zostanie skonsultowany przez lekarza reumatologa w Śląskim Centrum Reumatologii w Ustroniu, jeśli potwierdzi się podejżenie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.


5. Program przesiewowy wykrywania POCHP:


Program kierowany jest szczególenie dla palaczy oraz osób z trudnościami oddechowymi. Wykonujemy spirometrię celem wczesnego rozpozania i leczenia POCHP (Przewlekłej Obtruacyjnej Chorby Płuc) oraz innych choró płuc.